default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.12.2016, Saat: 10:52

[-]
Önemli Bilgilendirmeler - Lütfen Dikkatle Okuyunuz:


Tablet Piri uygulamamız güncellenmiştir.
Demir Çağı

Yazar Konuyu Başlatan: Titanium - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 64 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: % 0
Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Titanium
Yeni Üye
*
Üye Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı: 77
Yorum Sayısı: 78
Üyelik Tarihi: 26.04.2015
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
2 Mesajına, 2 Teşekkür edildi.
Kişisel Bilgileri: v
Yorum: #1
Konu Tarihi: 10.11.2015 03:38[Resim: o_1326734616demir-cag-alet-ornekleri.jpg]

Son maden çağı olan demir çağı, M.Ö 1800 - 1200 yılları arasında farklı yerlerde farklı zamanlarda başlamış ve yazının keşfi sonucu tarihi çağlara geçilmesiyle son bulmuştur.

Maden devirlerinde sırasıyla; bakır, tunç ve son olarak da demir madeni bulunmuştur. Demir madeninin bulunması birçok alanda gelişim ve kolaylık sağlamıştır. Tunç kadar pahalı ve zor bulunmadığı için kısa süre içerisinde kullanımı yaygınlaşmıştır. Demir madeni bir anda keşfedilmiş bir maden değildir. Aslında çok önceden kullanılmaya başlanmış fakat az bulunduğu için çok kıymetli olmuş ve kullanım alanları kısıtlanmıştır. Zaman ilerledikçe, keşfedilen demir cevher alanları ile demir hem en ucuz hem de en çok kullanılan maden olmuştur. Demir cevheri, bakırdan daha kolay bulunduğu için hızla yayılmıştır. Odun kömürü ile eritilmesi ve eritilirken enerji maliyetinin masrafsız olması ormanlara yakın bölgelerde demir ocaklarının kurulmasını hızlandırmıştır. Kısa süre içerisinde birçok araç üretilmiş ve böylece insanlar bu araçlar sayesinde yaşamlarını kolaylaştırmışlardır. Balta, saban ve kılıçlar çok ucuza satılmış, aynı zamanda bu ucuzluktan zanaatçılar, köylüler ve savaşçılar da faydalanmıştır. Zor bulunan tunç ise kova, kazan, kap kacak, yüzük, bilezik, broş ve iğne gibi eşyaların yapımında kullanılmıştır.

Demir Çağı'nın Başlangıcı ve Demir Madeninin ÖzellikleriDemir çağı ilk olarak doğu Akdeniz ülkelerinde gelişmeye başlanmıştır. Demirin eritilmesi ise ilk olarak MÖ.1200 yıllarında batı Afrika’da görülmüştür. Demir işçiliği diğer ülkelere ve kıtalara farklı zamanlarda ve farklı şekillerde geçmiştir. Birçok ülke demir çağı yaşamamıştır. Demir madeni işlenip birçok alanda kullanılmış ve diğer ülkelere ticareti yapılmıştır. Örneğin demir işçiliğini, Amerika kıtasına ve Avustralya’ya Avrupalı tüccarlar götürmüşlerdir. Güney Pasifik adaları, Afrika kıtasının iç bölgeleri, kuzey ve güney Amerika taş çağından hemen sonra demir çağına geçiş yapmışlardır. Anadolu’ya bakıldığı zaman ilk demirden yapılan alet kullanımı MÖ. 1800 yıllarına dayanmaktadır. Demirin ilk kullanıldığı zaman dilimi olarak, yani demir çağından önceki dönemlerde demir birkaç yerde kullanılmıştır. Süs eşyaları ve Kralların hançerlerinin sivri kısmı demir madeninden yapılmıştır. MÖ. 15. yüzyılda Yunanistan’da demir madeni altın kadar pahalı ve değerli olmuştur. Hindistan’ın Ganj vadisinde yapılan kazılarda bulunan kalıntılar demir işçiliğinin MÖ. 1800 yıllarına kadar dayandığını göstermiştir. MÖ. 14. yüzyıla ait olan Mısır firavunu Tutankamon’un mezarında demirden yapılmış bir hançer bulunmuştur. Ayrıca Mısır mezarlarında, Alacahöyük Kral mezarlarında, Ur Kral mezarlarında sayısız demir eşya bulunmuştur.

Demir madeni insanların son keşfettiği madendir. Yüksek ısıyla işlenen demir ile birlikte sanayi ilerlemiş ve birçok iş alanı oluşmuştur. Demir madeninden yapılan araç ve silahlar insanları hem ekonomik hem de askeri anlamda güçlendirmiştir. Demirin kullanım sahası genişlemiş ve böylelikle silah teknolojisi de güç kazanmıştır. Tarım yapmak isteyen köylüler demirin ucuzlamasıyla saban ve baltalarını alıp tarlalarını rahatlıkla sürmüşlerdir. Kıskaç, pergel, kerpeten gibi araçlar demir çağında yapılmıştır. Ayrıca demir kullanımı yaygınlaştıkça gemi yapımında da demir kullanımı artmıştır. Bu devrin sonlarına gelindiğinde yazının keşfedilmesi ile Maden çağları bitmiş Tarihi Çağlar başlamıştır. Urartular, Frigler, Lidyalılar, Likyalılar bu dönemde kurulmuş devletlerdir.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla

Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 

Konu Bağlantı Araçları
Demir Çağı Konusunun Linki Direkt Link
Demir Çağı Konusunun HTML Kodu HTML Link
Demir Çağı Konusu BBCode Linki BBCode Link
Demir Çağı Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Titanium 0 57 10.11.2015 03:39
Son Yorum: Titanium

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Demir Çağı Rom, Demir Çağı Firmware, Demir Çağı Software, Demir Çağı Yazılım, Demir Çağı İnceleme, Demir Çağı Video, Demir Çağı Test, Demir Çağı Kutu İçeriği, Demir Çağı Karşılaştırma, Demir Çağı Tamir, Demir Çağı Servis, Demir Çağı Teknik Servis, Demir Çağı Yükleme, Demir Çağı Boot, Demir Çağı Recovery, Demir Çağı Mod, Demir Çağı Kernel, Demir Çağı Backup, Demir Çağı Restore, Demir Çağı Yedek, Demir Çağı Brick, Demir Çağı Unbrick, Demir Çağı Root, Demir Çağı Unroot, Demir Çağı 3G, Demir Çağı WiFi, Demir Çağı Wireless, Demir Çağı Ekran, Demir Çağı Dokunmatik, Demir Çağı Ters Dokunmatik, Demir Çağı Tablet, Demir Çağı Tool, Demir Çağı Custom, Demir Çağı Stock, Demir Çağı CWM, Demir Çağı Driver, Demir Çağı USB, Demir Çağı Kilit, Demir Çağı Desen, Demir Çağı Desen Kilidi, Demir Çağı Şifre, Demir Çağı Logo, Demir Çağı ADB, Demir Çağı Animation, Demir Çağı OTA, Demir Çağı Açılmıyor, Demir Çağı Touch, Demir Çağı Screen, Demir Çağı Yardım, Demir Çağı Güvenli Mod


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hızlı Menü: