default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 10.12.2016, Saat: 15:37

[-]
Önemli Bilgilendirmeler - Lütfen Dikkatle Okuyunuz:


Tablet Piri uygulamamız güncellenmiştir.
Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk

Yazar Konuyu Başlatan: Titanium - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 58 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: % 0
Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Titanium
Yeni Üye
*
Üye Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı: 77
Yorum Sayısı: 78
Üyelik Tarihi: 26.04.2015
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
2 Mesajına, 2 Teşekkür edildi.
Kişisel Bilgileri: v
Yorum: #1
Konu Tarihi: 10.11.2015 03:39Bu inanılmaz hikayedeki kahramanımız: Phineas Gage!

[Resim: 1.png]

Phineas Gage, 13 Eylül 1848'de, Rutland & Burlington Demir Yolları şirketinde çalışmakta ve büyük bir işçi grubunda ustabaşı olarak hayatını sürdürmekteydi.

İşinin gerektirdiği bütün özelliklere sahip olan Gage, oldukça verimli ve becerikli bir adamdı. Ekibini de oldukça iyi yönetmekteydi.


Yaptıkları işin en önemli kısmı demir yolu patlamalarının hazırlanmasıydı. Bu oldukça konsantrasyon gerektiren bir işti.

[Resim: 2.png]

Buradaki görev, bir kaya parçasını deldikten sonra barutu, fitili ve kumu doldurup, karışımı deliğin içine demir bir çubuk yardımıyla sıkıştırmaktı.

Sıradan bir iş günüydü. Gage bu işlemleri bir işçisine düzgünce yaptırdığını sandığı sırada, kumu dökmeyi unutan işçisi demir çubukla barutu sıkıştırmaya başladı. İşçinin yaptığı bu hata sonucunda, demir çubuk o sırada arkadan seslenen kişiyle konuşan Gage'in yüzüne doğru patladı.


6 kg'a yakın 3 cm genişliğinde 1 metre uzunluğunda olan demir çubuk, Gage'in sol yanağından girmiş, kafatasının altını delmiş, beyninin ön kısmından geçmiş ve büyük bir hızla kafatasının tepesinden dışarı çıkmıştı.

[Resim: 3.png]

Patlama o kadar şiddetliydi ki bu demir çubuk, Gage'in kafasından çıkıp 30 metre kadar uzağa fırladı. Bu andan itibaren herkes sırt üstü düşmüş olan Gage'in öldüğünü zannederek şaşkına dönmüştü. Çünkü Gage hayattaydı! Hatta bilinci de tamamen yerindeydi. Öyle ki, doktorunun yanına yürüyerek gidiyor, çevresindekilere olayın nasıl gerçekleştiğini anlatıyor, kontrollerde canının yanıp yanmayacağını soruyordu.


Yaklaşık iki ay sonra tedavisi biten Gage, bedensel olarak tamamen sağlıklı bir durumdaydı. Fakat esas şaşırtıcı olan Gage'in kişiliğindeki inanılmaz değişimdi.

[Resim: 4.png]

Başlangıçta doktorları bu kişilik değişiminin geçici olduğunu savunuyordu. Fakat Gage'in huyu, hoşlandıkları, hayalleri tamamen değişmişti. Vücudu tamamen iyileşmiş olsa da, Gage artık tamamen yeni bir ruha sahipti.


Doktoru tarafından belirtildiğine göre "Zihinsel yetisi ve hayvansal eğilimleri arasındaki denge" yok olmuştu.

[Resim: 5.png]

Gage artık düzensiz, düşüncesiz, eskiden kullanmadığı en kaba küfürlere düşkün, adamlarına karşı saygısız, isteklerine ters düşüldüğü zaman sınırlara ve öğütlere tahammülü olmayan, bazen sonuna kadar inatçı, bir yandan da kaprisli ve kararsız, gelecekle ilgili planlar kurup ardından hemen vazgeçen bir insan olmuştu.


Gage'in kişiliğindeki değişimin sebebi beynin "prefrontal korteks" denilen kısmındaki hasardı.

[Resim: 6.png]

Gage'in aldığı yara beynin 'prefrontal korteks' dediğimiz kısmında meydana gelmişti. Bu kısım geleceği planlama, sosyal kurallara uygun davranma, kendi yaşamını sürdürmesine yararlı olacak kararlar alıp uygulanmasını sağlayan beynin bir bölgesidir. Bir başka deyişle bu kısımda, beynin diğer bölgelerinden gelen uyarılar alınıp, burada değerlendirilmesi yapılır ve davranışlara yansıtılır.

Gage dikkat, algı, zeka, konuşma konusunda sıkıntı yaşamıyordu. Ama beyninden aldığı bu hasar dolayısıyla çevreye uyum sağlayamıyor, uygun kararlar alamıyor ve insanlara karşı saldırganlaşıyordu.


Gage, kazanın ardından sürekli iş değiştirmeye başladı.

[Resim: 7.png]

İşlerinden disiplinsiz ve huzursuz davranışları yüzünden çıkartılıyordu. En sonunda bir sirkte atraksiyon olarak gösterilmeye başlandı. Bu gösterimde yanından ayırmadığı demir çubuğu gururla sergiliyordu. Çubuğa bu kadar bağlılığı bile hasarlı hastalarda görülen, "koleksiyoncu davranış" olarak adlandırılan bir sorunun göstergesiydi.

Bir süre sonra hiçbir şehirde kalıcı halde yaşamamaya, batak semtlerde içki içip, insanlarla itişip dalaşmaya başladı.


Hayatı 21 Mayıs 1861'de Status Epilepticus denilen, art arda gelen ve ölümle sonuçlanan bir dizi nöbet geçirmesiyle son buldu.

[Resim: 8.png]

Bundan 120 yıl sonra kafatası ve demir çubuğu Harvard Tıp Okulu'nun Warren Tıp Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla

Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 

Konu Bağlantı Araçları
Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Konusunun Linki Direkt Link
Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Konusunun HTML Kodu HTML Link
Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Konusu BBCode Linki BBCode Link
Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Demir Çağı Titanium 0 64 10.11.2015 03:38
Son Yorum: Titanium

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Rom, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Firmware, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Software, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Yazılım, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk İnceleme, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Video, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Test, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Kutu İçeriği, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Karşılaştırma, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Tamir, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Servis, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Teknik Servis, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Yükleme, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Boot, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Recovery, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Mod, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Kernel, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Backup, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Restore, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Yedek, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Brick, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Unbrick, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Root, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Unroot, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk 3G, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk WiFi, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Wireless, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Ekran, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Dokunmatik, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Ters Dokunmatik, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Tablet, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Tool, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Custom, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Stock, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk CWM, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Driver, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk USB, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Kilit, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Desen, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Desen Kilidi, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Şifre, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Logo, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk ADB, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Animation, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk OTA, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Açılmıyor, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Touch, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Screen, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Yardım, Kafatasını Delerek Geçen Demir Çubuk Güvenli Mod


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hızlı Menü: