default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 03.12.2016, Saat: 03:28

[-]
Önemli Bilgilendirmeler - Lütfen Dikkatle Okuyunuz:


Tablet Piri uygulamamız güncellenmiştir.
Masonluk Tarihi

Yazar Konuyu Başlatan: Titanium - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 40 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: % 0
Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Titanium
Yeni Üye
*
Üye Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı: 77
Yorum Sayısı: 78
Üyelik Tarihi: 26.04.2015
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
2 Mesajına, 2 Teşekkür edildi.
Kişisel Bilgileri: v
Yorum: #1
Konu Tarihi: 10.11.2015 03:05Masonluk tarihi, Hiram Usta efsanesi ile başlamıştır. Hiram Usta Süleyman Mabedinin mimarıydı. Tevrat'a göre: Sur ülkesinden 'Dul kadının oğlu'ydu. Mısır'daki adı Horemheb'ti. Mısır'daki ''yaşamevi'' denen tapınakta yetişmişti. Piramitler bu tapınağa bağlı taş ustalatı tarafından yapılmıştı.

Linki görebilmek için giriş yapmanız veya üye olmanız gerekir.

Kral Süleyman (Süleyman Peygamber) tek tanrı inancını simgeleyen görkemli bit tapınak yaptırmak isteyince, mimarlarıyla ünlü Mısırda'dan genç ve hırslı Horemheb görülmüştü.

Horemheb (Hiram), tunç işinden ve mimarlıkta yetenekliydi.

Süleyman Tapındağı'nın yapımı sırasında büyük bir güce sahip olmuştu. tapınağın yapımında tam 20 bin işci çalışıyordu. Hiram, bu işcileri üç dereceye ayırmıştı; çırak, kalfa, ve usta. Her bir dereceye mimarlığın sırlarıyla birlikte, gizli kelimeler öğretmişti. bu sayede,çırakları-kalfalardan, kalfaları-ustalarından ayırabiliyordu.Hiram, işciler arasında kurduğu bu yapı ile sahip olduğu gücü daha da arttırmıştı. Bir el işaretiyle, 20 bin işci aynı anda çalışmaya başlıyor, yine bir el işaretiyle bir anda durabiliyordu.


9 Usatnın Yemini

Spekülatif masonluğun tarihini oluşturan efsaneye gire Hiram Usta, Mabed'in bitimine doğru, bir gece tapınağın içinde gezerken ustaların gizli kelamını öğrenmek isteyen üç kalfa tarafından, üç darbe ile öldürüldü. Kalfalar mabedin üç kapısına saklanmıştı. Önce mabedin Güney kapısında saklanan kalfa yolunu kesti, Elinde, bir çekül tutuyordu, Hiram'dan üstaların gizli kelamını söylemesini istedi. Hiram söylemedi. Kalfa, çekülü Hiram'ın sağ şakağına vurdu.

Sedeleyen Hiram Usta, kurtulmak için batı kapısına yöneldi. Bu sefer ikinci kalfa yolunu kesti. O da, gizli kelamı istedi. Hiram direndi. İkinci kalfanın elinde tesviye vardı. Gizli kelamı öğrenemeyince O da sol şakağına bir darbe indirdi.

Hiram Usta, Doğu kapısına yöneldi. Ama burada da onu üçüncü kalfa bekliyordu. O'da aynı sırrı isteyip alamayınca elindeki çekici, Hiram 'ın alnına vurdu. Hiram Usta orada öldü. Ustaların öfkesinden korkan kalfalar, cesedi gizli bir yere gömdüler, mezarın başına da akasya ektiler.

Hiram'ın Süleyman Mabedin'de çalışan 9 ustası vardı. Ustalar o sabah Hiram'ın öldüğünü anladılar. Mezarını akasya ağacından buldular.

Ve mezarının başına Hiram'ın adına sonsuza kadar yaşatmak ve yaptıkları her esere O'nun sembollerini yerleştirmek üzere and içtiler. 9 usta, 9 ayrı yöne dağıldılar.

O günden bu yana Masonlar, yaptıkları her esere bazen açık bazen gizli Masonik Sembolleri yerleştirdiler.

Bu bir çeşit imzaydı.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla

Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 

Konu Bağlantı Araçları
Masonluk Tarihi Konusunun Linki Direkt Link
Masonluk Tarihi Konusunun HTML Kodu HTML Link
Masonluk Tarihi Konusu BBCode Linki BBCode Link
Masonluk Tarihi Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Masonluk Tarihi Rom, Masonluk Tarihi Firmware, Masonluk Tarihi Software, Masonluk Tarihi Yazılım, Masonluk Tarihi İnceleme, Masonluk Tarihi Video, Masonluk Tarihi Test, Masonluk Tarihi Kutu İçeriği, Masonluk Tarihi Karşılaştırma, Masonluk Tarihi Tamir, Masonluk Tarihi Servis, Masonluk Tarihi Teknik Servis, Masonluk Tarihi Yükleme, Masonluk Tarihi Boot, Masonluk Tarihi Recovery, Masonluk Tarihi Mod, Masonluk Tarihi Kernel, Masonluk Tarihi Backup, Masonluk Tarihi Restore, Masonluk Tarihi Yedek, Masonluk Tarihi Brick, Masonluk Tarihi Unbrick, Masonluk Tarihi Root, Masonluk Tarihi Unroot, Masonluk Tarihi 3G, Masonluk Tarihi WiFi, Masonluk Tarihi Wireless, Masonluk Tarihi Ekran, Masonluk Tarihi Dokunmatik, Masonluk Tarihi Ters Dokunmatik, Masonluk Tarihi Tablet, Masonluk Tarihi Tool, Masonluk Tarihi Custom, Masonluk Tarihi Stock, Masonluk Tarihi CWM, Masonluk Tarihi Driver, Masonluk Tarihi USB, Masonluk Tarihi Kilit, Masonluk Tarihi Desen, Masonluk Tarihi Desen Kilidi, Masonluk Tarihi Şifre, Masonluk Tarihi Logo, Masonluk Tarihi ADB, Masonluk Tarihi Animation, Masonluk Tarihi OTA, Masonluk Tarihi Açılmıyor, Masonluk Tarihi Touch, Masonluk Tarihi Screen, Masonluk Tarihi Yardım, Masonluk Tarihi Güvenli Mod


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hızlı Menü: